Migren Belirtileri - Migren Tedavisi - Medical Park Nöroloji Kliniği

Migren Belirtileri

migren belirtileri

Migren genellikle başın bir yarısında görülür, ama iki taraflı ya da tek taraflı başlayıp, diğer tarafa da yayılabilir. Bu ağrı, hastalar tarafından zonklayıcı (damar atar gibi) olarak tarif edilir.

Pek çok migren hastası; ağrının gelebileceğini saatler öncesinden, sebepsiz sıkıntı ya da neşelilik hali, kabızlık veya ishal, açlık, sık idrar yapma ya da idrar yapamama gibi belirtilerle fark ederler. Migrende ayrıca ağrıdan önce AURA dediğimiz 20-30 dakika ila 1 saat kadar süren ve uyuşukluk ve karıncalanma, gözlerde kızarma, burun tıkanması gibi bulguları baş ağrısı takip eder. Migren tipi baş ağrısında ağrının olduğu bölgede deri hassaslaşır ve dokunmakla ağrı başlayabilir.

Migren tipi baş ağrısı sıklıkla kalıtsal bir bozukluktur; hastaların 2/3’ünde ailede migren tipi baş ağrısı görülmektedir. Aura, migrenli kişilerde baş ağrısı döneminden önce ortaya çıkan veya ona eşlik eden, genellikle 1 saatten az süren bir dönemdir. Bu dönemde kişide görme kayıpları, ışık çakmaları gibi görsel belirtiler; yüz ya da vücutta iğnelenmeler; güçsüzlük; kelime bulmakta zorlanma gibi konuşma sorunları; baş dönmesi ve çift görme gibi bozukluklar meydana gelebilir. Aurasız migren en yaygın tür migrendir. Doğrudan doğruya başağrısıyla başlar.

Auralı migrende görme bulanıklığı, göz kararması ya da ışıklar, çizgiler görme gibi ön belirtilerle atak gelir. Hemiplejik migrende ağrıdan önce tüm gün sürebilen güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu ya da konuşma bozukluğu olur.

Çocuklarda Migren

Erişkinlerde olduğu gibi migren çocuklarda da görülebilmektedir. Beş yaşındaki çocukların % 2′sini ve 13-14 yaşında çocukların % 18′ini etkileyebilmektedir. Çocuklar ve gençlerde görülen migrenin kişinin eğitim ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

çocuklarda migren

Çocuklarda görülen migren ataklarının süresi genellikle kısadır, bulantı ve belirli durumlarda %60 oranında kusma kendini gösterir. Çocuk ve gençler için migreni tetikleyici faktörler heyecan, stres, anksiyete ve sınav kaygıları olarak belirtilebilir.

Migren bir çocuğun hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar migreni olan çocukların ve gençlerin migren olmayanlara göre okul devamsızlıklarının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca migren olmayan çocuklara göre yaşam kaliteleri daha düşüktür.

Okulda migren yönetimi genç hastalar için belirli zorluklar teşkil edebilir. Diyabet ve astım gibi diğer sağlık koşulları aksine genç bir migrenliye okulda kendi başına ilaç alması için genelde izin verilmez. Ebeveynler ve bakıcılar da bu süreçten olumsuz yönde etkilenebilmekte çocukları ile ilgilenmek için ev ve iş yerlerinden ayrılmak durumunda kalabilmektedirler.

Karın ağrısının yetişkinlere göre migrenli çocuklarda daha yaygın olduğu görülmektedir. Abdominal migrende bulantı, kusma, iştahsızlık, gürültü ve ışığa karşı tahammülsüzlük gibi belirtiler gündemdedir.

Ergenlik döneminde görülen migrende her iki cinsiyette de görülür. Ancak kızlarda görülmek sıklığı daha yaygındır. Bu genellikle kızların hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle özellikle adet dönemlerinde migren kendini göstermektedir. Migreni tetikleyen faktörler arasında düzensiz uyku gelmektedir. Genç neslin yaptığı gibi az uyumak geç yatıp erken kalkmak migreni tetikler. Fast food tarzı beslenme de önemli bir etkendir. Fast food yiyeceklerin içindeki kimyasallar ve doymuş yağ oranı migreni tetikler. Yine bilgisayar başında uzun saatler hareketsiz kalmak migreni tetikleyen bir faktördür.

Migren kontraseptif hapların kullanımı ile de kendisini gösterebilmektedir. Uzman doktora danışarak auralı veya aurasız migren olup olmadığını açığa çıkartılmalı ve ilaç kullanımı bu doğrultudan düzenlenmelidir.