Migren Nedir? - Migren Tedavisi - Medical Park Nöroloji Kliniği

Migren Nedir?

migren nedir

Migren otonom sinir sistemindeki disfonksiyon sonucu gelişen bir hastalıktır. Migren; tarih öncesi çağlardan beri bilinen, sıklıkla ve nöbetler halinde kendini baş ağrısı olarak gösteren bir hastalıktır. Pek çok baş ağrısı çeşidi içinden migreni ayırmak önemlidir. Migren ağrısı tipik olarak nöbetler halinde gelir, başlangıcında tedavi edilmezse 1-2 saat içinde en şiddetli halini alır, 4 ila 72 saat kadar sürer ve biter. Migren tipi baş ağrıları günün her saatinde başlayabilirse de sıklıkla sabahları başlar. Migren ataklarında bulantı, kusma, baş dönmesi, ışık ve sese karşı duyarlılık, ruh halinde değişiklikler, çeşitli nörolojik bulgular (görme kaybı, uyuşukluk, kısmi felç, konuşmada bozulma) baş ağrısına eşlik edebilir. Baş ağrısı olmaksızın sadece nörolojik bulgular veya bulantı-kusma ile kendini gösteren migren atakları da olabilmektedir.

Migren tipi baş ağrıları olanlar bu ağrıyı başlatan ya da tetikleyen faktörleri fark ederler; bunlar parlak ışık, kadınlarda adet görme (mensturasyon) zamanı, hava değişiklikleri, açlık, alkol (özellikle şarap, bira tarzı alkollü içecekler) alınması, alışılmıştan az veya fazla uyuma, stres, bazı gıdalar ya da gıda katkı maddeleri migren tipi baş ağrılarını tetikleyebilir.

Migren bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bunun nedeni hormonal dengesizlik ve kadınların yapılarının hassas ve duygusal olmasıdır. Bunun yanı sıra sosyo ekonomik durum, obezite ve dengesiz beslenme, stres etkileyen diğer faktörlerdir.

Migren Çeşitleri

Aura, migrenli kişilerde baş ağrısı döneminden önce ortaya çıkan veya ona eşlik eden, genellikle 1 saatten az süren bir dönemdir. Bu dönemde kişide görme kayıpları, ışık çakmaları gibi görsel belirtiler; yüz ya da vücutta iğnelenmeler; güçsüzlük; kelime bulmakta zorlanma gibi konuşma sorunları; baş dönmesi ve çift görme gibi bozukluklar meydana gelebilir. Aurasız migren en yaygın tür migrendir. Doğrudan doğruya başağrısıyla başlar.

Auralı migrende görme bulanıklığı, göz kararması ya da ışıklar, çizgiler görme gibi ön belirtilerle atak gelir. Hemiplejik migrende ağrıdan önce tüm gün sürebilen güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu ya da konuşma bozukluğu olur.